grammatik-fur-dich.blogspot.com

On 18:35:00 by Herr Hase   2 comments
 A B I T U R   ' 1 5


Już połowa wakacji za nami, jeszcze sierpień i znowu się zacznie... 

Przyjdzie nowy rok szkolny 2014/2015, a wraz z nim po raz kolejny nowy egzamin maturalny, który obowiązuje uczniów liceum w 2015 r. oraz uczniów technikum w 2016 r. 

W 2012 roku została wprowadzona nowa reforma kształcenia zawodowego oraz ogólnokształcącego. Tym samym wiąże się to ze zmianami w egzaminach, w tym egzaminu maturalnego.
W tej notce skupimy się wyłącznie na zmianach, które związane są ze zmianą egzaminu maturalnego z języka obcego oczywiście języka niemieckiego :)) 




"Nowy" Egzamin Maturalny sprawdza w jakim stopniu absolwent szkoły ponadgimnazjalnej spełnia wymagania z zakresu języka obcego nowożytnego określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla IV etapu edukacyjnego (podstawa programowa IV.1 i IV.2). Poszczególne zadania w arkuszu
egzaminacyjnym mogą też – w myśl zasady kumulatywności przyjętej w podstawie programowej – odnosić się do wymagań przypisanych do etapów wcześniejszych (I i II – szkoła podstawowa oraz III – gimnazjum).


1. Ogólna charakterystyka egzaminu maturalnego z języka niemieckiego od 2015 r.

1.1 Egzamin ustny:

*KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ"
*KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ"

1.2 Egzamin pisemny:

*KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ"
*KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ"


2. Część ustna - bez określenia poziomu

Celem części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego jest ocena sprawności mówienia, rozumianej jako kompetencja komunikacyjna zdającego. Zakres wiadomości i umiejętności sprawdzanych w tej części egzaminu określają wymagania ogólne i szczegółowe w podstawie programowej kształcenia ogólnego, tj.:
• wymagania ogólne: I. Znajomość środków językowych. III. Tworzenie wypowiedzi. IV. Reagowanie na wypowiedzi. V. Przetwarzanie wypowiedzi.
• wymagania szczegółowe obejmujące 1 – zakres tematyczny, 4 – tworzenie wypowiedzi ustnych, 6 – reagowanie w formie ustnej, 8 – przetwarzanie tekstu w formie ustnej, 12 – stosowanie strategii komunikacyjnych i kompensacyjnych.


2.1 Charakterystyka ustnej części egzaminu
Część ustna egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego trwa około 15 minut.
Egzamin ma formę rozmowy zdającego z osobą egzaminującą, w obecności drugiego nauczyciela, który nie bierze aktywnego udziału w rozmowie. Zestaw egzaminacyjny składa się z trzech zadań i zawiera polecenia w języku polskim do zadań 1. i 3. oraz materiał ikonograficzny do zadań 2. i 3.

*KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ"
*KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ"


A więcej informacji o nowym egzaminie maturalnym od 2015 r. znajdziecie na stronach OKE i CKE oraz na GFD w zakładce "różne..." : )

A tylko   u   nas   i   z   nami   przygotujesz się do   M a t u r y   ! :)








2 komentarze:

  1. Pamiętam jak ja zdawałam maturę z niemieckiego
    a było to kilkanaście lat temu:) Oj nie wiem czy teraz bym sobie
    z nią poradziła:)

    OdpowiedzUsuń
  2. No więc tak to wygląda. Całkiem dobrze napisane.

    OdpowiedzUsuń