grammatik-fur-dich.blogspot.com

On 21:29:00 by Unknown   No comments
Hallo! :)
Ucząc się języka niemieckiego z pewnością nie raz zastanawiałeś się: „Po co są aż trzy czasy przeszłe?! Nie może być jeden?”. No cóż, ja niestety nie mogę powiedzieć, dlaczego są trzy, zamiast jednego (nie wymagajcie ode mnie zbyt wiele, takie kompetencje należą do Siły Wyższej).

Mogę natomiast wskazać różnice między poszczególnymi czasami i zrobię to specjalnie dla Ciebie, abyś mógł/mogła wiedzieć kiedy użyć danego czasu przeszłego. Bez owijania w bawełnę – poniższa tabelka Ci wszystko wyśpiewa :).

Perfekt
Imperfekt
Plusquamperfekt
Jest czasem złożonym (składa się z odpowiednio odmienionego czasownika posiłkowego haben lub sein oraz z nieodmiennego imiesłowu czasu przeszłego Partizip II).
Jest czasem prostym (składa się tylko z jednej części – odpowiednio odmienionego czasownika w czasie przeszłym Imperfekt).
Jest czasem zaprzeszłym, składa się z dwóch elemenów – odmienionego czasownika haben lub sein w czasie przeszłym Imperfekt oraz z imiesłowu czasu przeszłego Partizip II.
Jest używany dla wyrażenia czynności zakończonej, której skutki sięgają teraźniejszości.
Jest używany dla wyrażenia czynności zakończonej bądź niezakończonej, która nie wiąże się z teraźniejszością.
Nie jest czasem samodzielnym – występuje tylko w wypadkach, kiedy mówi się o czynnościach, które nie nastąpiły równocześnie – wcześniejszą czynność wyrażamy w czasie Plusquamperfekt, a późniejszą – w czasie Imperfekt.
Jest używany często w zdaniach okolicznikowych czasu, w których jedna czynność była wykonana wcześniej niż druga, np. ze spójnikiem nachdem, als.
Jest używany w dialogach i rozmowach bezpośrednich, w których mówi się o innych osobach, jak i również o sobie.
Jest używany głównie w opowiadaniach, opisach, relacjach.
Jest używany głównie na południu Niemiec.
Jest używany głównie na północy Niemiec (zamiennie z czasem Perfekt)

NIE JEST TO CZAS PRZESZŁY DOKONANY!
NIE JEST TO CZAS PRZESZŁY NIEDOKONANY!


Verstehst du das, oder?

Myślę, że są to dosyć ważne kwestie, które pozwolą się nam podczas nauki języka niemieckiego lepiej zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi. Nie jest to trudne, a może się przydać, dla zaspokojenia wątpliwości, ciekawości, a także pozwoli nam lepiej używać czasów przeszłych.

Więcej o czasach przeszłych dowiesz się czytając dział GRAMATYKA.

Jakieś uwagi? Opinie? Zażalenia? A może wręcz przeciwnie? DODAJ SWÓJ KOMENTARZ! Zapraszam także na naszą stronę na Facebooku :)
Pozdrawiam serdecznie wszystkich dużych i tych mniejszych miłośników niemieckiego :)!


0 komentarze:

Prześlij komentarz